Rosa Mundi

12,00 

Punase-valge-roosatriibuliste vallatute lõhnavate õitega. Õitseb vaid korra hooajal, kuid see-eest väga rikkalikult.

 

Kategooriad: ,

Kirjeldus

Punase-valge-roosatriibulise vallatu lõhnava õiega R. gallica ‘Officinalise’ sport, mis jagab kõiki selle omadusi välja arvatud,  et fuksia värvi õied on valgete triipudega. Kuigi ta õitseb on ainult ühe korra hooajal, on õitsemine väga rikkalik. Roos moodustab kompaktse põõsa. Loomuliku haiguskindluse tõttu on kõikidest triibulistest vanaaegsetest roosidest kõige vastupidavam.

Rosa Mundit kirjeldati esmakordselt 1583. aastal ja Sir Thomas Hanmeri „Aiaraamatu“ järgi (avaldatud Inglismaal 1659. aastal) leiti see algselt Norfolkis.

Teise legendi järgi sai roos oma nime Henry II (valitses Inglismaal 1154–1189) armukese Rosamund Cliffordi järgi.

Rosamund Clifford (1150-1176), tuntud ka kui “The Fair Rosamund” või “Rose of the World”, oli kuningas Henry II pikaajaline armuke. Henry oli sunnitud abielluma printsess Eleanoriga, kes oli armukade oma abikaasa suhte pärast ausa (Fair) Rosamundiga ning mürgitas viimase 1176.
Peale Rosamundi surma maksid Henry ja Rosamundi pered Oxfordi lähedal asuvale Godstow nunnakloostrile haua eest ja andsid nunnadele käsu, et haud peab alati olema kaunistatud Rosamundi lemmikroosidega. Koht sai populaarseks kohalikuks pühakojaks kuni 1191. aastani (kaks aastat pärast Henry surma), mil Avaloni Püha Hugh – Lincolni piiskop külastas Godstow nunnakloostrit ja nägi Rosamundi hauda kõrgema altari ees. See oli kaetud roosiõitega ja valgustatud küünaldega. Rosamundi petturiks nimetades andis piiskop käsu Rosamundi kirikust eemaldamiseks. Säilmed viidi surnuaiale nunnade peamaja lähedal, kuid lõpuks hävis see kloostrite lagunemise ajal 1536–1540.

Lisainfo

Õis

Pooltäidisõis

Värvus

Punase-valge triibuline

Lõhn

Tugev

Põõsa kuju

Püstine

Laius

90 cm

Kõrgus

80-90 cm

Istutustihedus 1 m2 kohta

1-2

Külmakindlus

Väga hea

Haiguskindlus

Väga hea

Korduvõitseja

EI

Aretusaasta

Teadaolevalt u 1580.